Program 51. savjetovanja hrvatskih arhivista

Poštovane kolegice i kolege, upoznajte se s preliminarnim programom 51. savjetovanja u Slavonskom Brodu. Nadamo se da naknadnih izmjena neće biti previše, ali vas svakako pozivamo da pratite naše mrežne stranice na kojima ćemo eventualne promjene žurno objavljivati.

 


preuzmite program

UTORAK 22. listopada - doček sudionika Savjetovanja

 20:00 – 23:00

Cocktail dobrodošlice – Hotel Art

 

SRIJEDA 23. listopada

 

Uvodni dio Savjetovanja

8:00 – 11:00

10:30 – 11:15

Registracija sudionika

Otvaranje Savjetovanja

- Uvodna obraćanja pozvanih gostiju i organizatora uz prigodni program

 

 11:15 – 11:45

Pauza za kavu

 

Plenarna sjednica: Upravljanje dokumentarnim gradivom

 11:45 – 13:30

Arian Rajh (Highflott j.d.o.o.)

AMMA model zrelosti: procjene zrelosti procesa s gradivom u pismohranama stvaratelja, arhivima u sastavu i arhivskim ustanovama

Edvin Buršić (Financijska agencija)

Proširenje upravljanja dokumentarnim gradivom za potrebe digitalizacije s ciljem stvaranja autentičnog digitaliziranog gradiva

Marina Ribić (Državni arhiv u Virovitici)

Upravljanje i zaštita elektroničkih dokumenata kod stvaratelja arhivskog gradiva – promišljanja i iskustva Državnog arhiva u Virovitici

Petra Špoljarić (Državni arhiv u Bjelovaru)

Problemi zaštite i očuvanja suvremenog gradiva u digitalnom obliku na primjeru Državnog arhiva u Bjelovaru

Radoslav Zaradić i Damir Gabrić (Splitsko-dalmatinska županija)

Prikaz upravljanja (elektroničkim) gradivom u Splitsko-dalmatinskoj županiji

- pitanja i diskusija nakon svakog izlaganja -

13:30 – 15:00

Ručak

14:00 – 15:00

Sastanak ravnatelja/Sastanak sindikalnih povjerenika - pretpostavljeno

Plenarna sjednica: Dugotrajno očuvanje elektroničkoga gradiva

15:00 – 16:30

Dario Franić (Državni arhiv u Sisku)

Digitalizacija projektne dokumentacije arhivskog fonda Rudarskog udruženja Talionica Caprag 1938-1946.

Jože Škofljanec (Arhiv Republike Slovenije)

Očuvanje e-gradiva (primjeri rada sa stvarateljima)

Natko Martinić Jerčić (Hrvatski memorijalno-dokumentacijski centar Domovinskog rata)

Pohranjivanje audio i videozapisa stručnih i znanstvenih skupova o Domovinskom ratu u Hrvatskom memorijalno-dokumentacijskom centru Domovinskog rata

Katarina Pavelić (Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, studentica)

Vodič za digitalno očuvanje

Prezentacija sponzora I

- pitanja i diskusija nakon svakog izlaganja -

 

16:30 – 16:50

Pauza za kavu

Plenarna sjednica:

Propitivanje temeljnih arhivističkih principa u e-okruženju

 16:50 – 18:10

Lana Žaja (Hrvatski državni arhiv)

Politika digitalnog očuvanja u javno dostupnim podacima i strateškim dokumentima na mrežnim stranicama arhiva zemalja Europske Unije

Hrvoje Stančić (Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu)

Disruptivne tehnologije u arhivima

Josip Mihaljević (Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje)

Izrada mrežnog arhivističkog rječnika

Danijel Jelaš (Državni arhiv u Osijeku), Petra Kolesarić (Filozofski fakultet u Zagrebu, studentica)

Stavovi i iskustva hrvatskih studenata povijesti vezanih za korištenje online dostupnih povijesnih izvora

Prezentacija sponzora II

- pitanja i diskusija nakon svakog izlaganja -

 18:30 – 20:30

Razgled Slavonskog Broda

20:30

Tvrđava – bistro Kazamat, druženje uz domjenak

ČETVRTAK 24. listopada

 

9:00

Skupština HAD-a (u Državnome arhivu u Slavonskome Brodu - DASB)

 

10:00 – 11:00

O položaju i statusu arhivske struke i arhivskih djelatnika (okrugli stol) (DASB)

11:00

12:00 – 13:00

13:00

Polazak na izlet

Franjevački samostan Cernik

Polazak za Oprisavce

 

14:00 – 15:30

Ručak u Kući dida Tunje (Oprisavci)

15:30

Polazak za Slavonski Brod – prolazak uz zaštićeni krajobraz Gajna

 

16:30 – 18:00

Sekcije

 

20:00

Svečana večera

 

 

PETAK 25. listopada

Plenarna sjednica: Postojeći/potrebni kapaciteti u javnim arhivima; Mogućnosti EU financiranja

9:30 – 10:45

Ivo Orešković (Državni arhiv u Dubrovniku)

Biti (metar dužni) ili ne biti (metar kvadratni)?

Valentina Cepanec, Hrvoje Stančić i Ivan Penava (Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, Digitalni informacijsko-dokumentacijski ured)

Pilot-istraživanje o dokumentaciji i informacijama u digitalnom obliku

Tatjana Hajtnik, Bojan Cvelfar (Arhiv Republike Slovenije)

e-ARH.si: javni e-arhiv pod upravljanjem slovenske javne arhivske službe

- pitanja i diskusija nakon svakog izlaganja -

10:45 – 11:30

Pauza za kavu + Odjava smještaja

Izvješća o radu sekcija

11:30 – 11:50

11:50 – 12:10

12:10 – 12:30

12:30 – 12:50

12:50 – 13:10

13:10 – 13:30

Sekcija za elektroničko gradivo (voditelj: Arian Rajh)

Sekcija za opis arhivskog gradiva (voditeljica: Vida Pavliček)

Sekcija za gradivo izvan arhiva (voditelj: Tomislav Car)

Sekcija za arhivsku pedagogiju (voditelj: Danijel Jelaš)

Studentska sekcija (voditelj: Hrvoje Stančić)

Sekcija za zakonodavstvo (voditelj: Darko Rubčić)

13:30– 13:45

Izvješća sa skupova, radionica, predavanja 

14:00 – 15:30

Ručak + kava za kraj

15:30

Polazak autobusa za povratak u Zagreb

Pin It
Copyright © 2009-2019 Hrvatsko arhivističko društvo. Sva prava pridržana.